چاپ        ارسال به دوست

آنفلوانزای پرندگان

چرا آنفلوانزای پرندگان نیازمند روشن بینی است، نه ترس؟

همه سویه های ویروس آنفلوانزای پرندگان خطرات یکسانی ندارند و واکنش های عمومی و بازار تجاری باید بر همین اساس تعیین شود.
در اولین ماه های سال 2017، خبرهای متعددی در مورد ویروس کم حدت آنفلوانزای  پرندگان در فارم های طیور آمریکا منتشر شد.
آنفلوانزای  پرندگان در کشور آمریکا در فصل مهاجرت پرنده ها از کانادا یا به این کشور اتفاق می افتد. با این حال، وضعیت در آمریکا در سال 2017 مشابه وقوع آنفلوانزا  در گذشته نبوده است، که این امر به دلیل سویه ویروس موجود می باشد.
نگرانی ها در مورد آنفلوانزا رخداد جدیدی نیست، در سال 2009 نیز بعد از وقوع آنفلوانزای  خوکی در آمریکا و مکزیک تمام توجه ها به آنفلوانزای  پرندگان جلب شده بود. این آنفلوانزا  در سراسر جهان همه گیر شد و تقریبا 213 کشور را در برگرفت و موجب مرگ 17000 نفر شد.
با این حال، سویه های H5 و H7 ویروس آنفلوانزای  پرندگان که در گرجستان و آمریکا یافت شده است کم حدت هستند و به راحتی به انسان منتقل نمی شوند.
آنفلوانزای  کم حدت پرندگان با نوع حاد آنفلوانزا  تفاوت های مهمی دارد. آنفلوانزای  حاد پرندگان بسیار سریع پخش می شود، می تواند به راحتی به انسان منتقل شود و در گله های طیور مرگ و میر بیشتری به بار آورد. در واقع، پرنده های گله ای که اخیرا آنفلوانزای  کم حدت آن ها در گرجستان مثبت بوده است حتی علائم بیماری را نیز از خود بروز نداده اند.
آمریکا تنها کشوری نیست که با مشکلات آنفلوانزا  دست و پنجه نرم می کند.
کره جنوبی با حداقل 38 میلیون پرنده معدوم از زمان وقوع آنفلوانزا  در این کشور از سال گذشته، بدترین تجربه وقوع آنفلوانزا  را داشته است. فرانسه، که بیشترین تعداد گله های طیور را در اتحادیه اروپا دارد، نیز با ویروی حاد H5N8 مبارزه می کند.
وقوع آنفلوانزای  پرندگان در چین نیز بسیار وسیع بوده است. آنفلوانزای  پرندگان در چین با دیگر کشورها بسیار متفاوت بوده است زیرا آنفلوانزا  در این کشور به انسان ها نیز منتقل شده است و جان چندین نفر را گرفته است. آلودگی در چین در بیش از 16 استان آن مشاهده شده است و حداقل 87 نفر بر اثر آن فوت شده اند.در واکنش به این موضوع، بسیاری از استان ها تجارت جوجه زنده را ممنوع کرده اند – در استان گوانجو H7N9 در 30 درصد بازارهای جوجه زنده پیدا شده است.

واکنش بازار
اگرچه آنفلوانزای  پرندگان نگرانی بسیار جدی برای صنعت طیور است، اما نگرانی های مردم در مورد این بیماری اغلب اشتباه می باشد.
رسانه ها می توانند با پوشش خبرهای مربوط به درک نادرست آنفلوانزا ، نگرانی های مصرف کننده ها را کاهش دهند و واکنش های منفی آن ها را که بر مصرف تاثیر گذار است از بین ببرند. مصرف کنندگان نگران آلودگی انسان ها هستند، حتی سویه هایی که توانایی انتقال به انسان را ندارند.
بعضی سودجویان در غالب نگرانی در مورد سلامت حیوانات دروغ هایی را می سازند و تجارت را با مشکل رو به رو می کنند.
هر زمانی که آنفلوانزای  پرندگان اتفاق می افتد، بازارهای واردات تا حدی محدودیت ایجاد می کنند. گاهی واردات از یک کشور به طور کلی ممنوع می شود اما در اکثر مواقع بیش از آن که نگرانی از گسترش بیماری وجود داشته باشد، هدف از این تحریم ها حمایت از صنایع داخلی می باشد.


١٤:١٢ - دوشنبه ١٢ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٤٢    /    تعداد نمایش : ٣٥٩